Защо някои кучета понасят по-зле да остават сами, отколкото други

куче само Снимка: iStock

Е дно от най-честите оплаквания на стопаните на домашни любимци е свързано с моментите, когато кучето им остане само у дома. И по-специално с разрушителното поведение, когато това се случи. Факт е, че някои кучета понасят по-трудно липсата на компания, отколкото други. Нещо повече – те могат да лаят, вият, дъвчат предмети и имущество, копаят или да се опитат да избягат. И въпреки че тези поведенчески проблеми често индикират, че животното има нужда от повече внимание по отношение на дресурата, те могат да бъдат симптом и на дистрес. 

куче лошоСнимка: iStock

Вижте още: Как да намалите тревожността на кучето си

Кога на лице има индикации за тревожност при раздяла?

Тревожността при раздяла се задейства, когато едно куче се разстройва от предстояща раздяла със стопаните си и всички, към които е привързано. При някои четириноги безпокойството започва още, докато собственикът им се готви да излезе от дома си. Обикновено, веднага щом входната врата се затвори, животното започва да лае и проявява други тревожни поведения в рамките на кратко време, след като бъде оставено само – често се касае за минути. 

Dogsandcats.bg

Макар терминът да се подхвърля небрежно, истината е, че безпокойството при раздяла е много сериозен въпрос. Това е вид психическа реакция на кучето към възможността да бъде оставено само. Резултатите – включително унищожаване на вещи и имущество или бягство, включват постепенно влошаване на психическото и физическото здраве на кучето. 

куче беляСнимка: iStock

Важно е да отбележим, че тревожността при раздяла е различна от лошото поведение. Погрешно е схващането, че когато кучето ви изкопае ценните ви орхидеи или уринира върху скъпия ви килим, то търси отмъщение за това, че е оставено само вкъщи. Най-доброто обяснение за подобно поведение е, че му е скучно, а най-лошото – че е в състояние на тревожна паника. Но добрата новина е, че с малко усилия тревожността при раздяла е лечима. 

Причини появата на тревожност при раздяла при кучетата

Тревожността при раздяла може да е резултат от травматично преживяване – като силна гръмотевична буря, земетресение или изгубване в непозната среда. Понякога смъртта на човек или друг домашен любимец в домакинството може да отключи това поведение. А в много случаи няма нищо конкретно – някои породи просто имат генетична предразположеност.

куче беляСнимка: iStock

Как изглежда проблемът

Тревожността при раздяла почти винаги включва едно или повече от следните поведения, когато не сте у дома:

  • Дъвчене на възглавници или мебели, разкопаване на растения или безмилостно драскане по вратите или прозорците (разрушително поведение);
  • Лаене, хленчене или вой
  • Уриниране или дефекация на закрито
  • Интензивно крачене
  • Опит за бягство
  • Физиологични реакции, като разширени зеници или прекомерно задъхване

Не всяко нежелано поведение се квалифицира като тревожност при раздяла. Ако се приберете вкъщи и видите кучето си да дъвче старите ви домашни чехли, по всяка вероятност той просто намира заниманието за приятно, а отсъствието ви – като възможност да се занимаят с дейността си без някой да им се кара или да ги прекъсва. С други думи – домашният ви любимец просто скучае!

куче лошоСнимка: iStock

Няколко фактора показват, че проблемът е сериозен:

  • Поведението се проявява всеки път, когато излезете;
  • Поведението се проявява само във ваше отсъствие;
  • Поведението на тревожност започва още преди да излезете (тоест, веднага щом облечете палтото или сложите обувките си).

Какво да направим, ако кучето ни страда от тревожност при раздяла?

В някои случаи ветеринарен лекар може да предпише медикаменти при наличие на сериозна тревожност при раздяла. Най-често срещаният метод за лечение на тревожност при раздяла обаче, е десенсибилизацията. Макар и по-бавна (тя се състои в постепенно аклиматизиране на питомеца ви към вашето излизане), тя дава дългосрочни резултати, смятат специалистите. 

куче лошо поведениеСнимка: iStock

Как да предотвратим тревожността при раздяла

За щастие, безпокойството при раздяла е предотвратимо. Ключът е да научите кучето си, че да си сам всъщност не е нещо лошо, дори обратното. Целта е домашният ви любимец да асоциира излизането ви с нещо положително.

Вижте още:

Кога можем да кажем, че кучето изпитва тревожност при раздяла

10 безпогрешни признака, че липсвате на вашето куче

 

 

 

 

Виж още